www.britbase.info
© 1997-2020
John Saunders

 

BRITBASE - British Chess Game Archive

Tournament: 28th British Championship • 32 complete games, 2 part-games, 33 stubs, 29 games from subsidiary events
Venue: Great Yarmouth • Dates: 8-19 July 1935 • Download PGN • updated Thursday 26 November, 2020 6:46 PM

1935 British Chess Championship, Great Yarmouth, 8-17 July

1935 British Chess Championship Resid. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12  Total 
1 Winter,William London
&;
0 1 1 1 1 1 ½ 1 ½ 1 ½
2 Thomas,George Alan London 1
&;
½ 0 ½ 0 1 1 1 ½ 1 1
3 Michell,Reginald Pryce Kingston-upon-Th 0 ½
&;
½ ½ 1 1 ½ 1 1 1 0 7
4 Golombek,Harry London 0 1 ½
&;
½ 0 1 1 1 0 1 1 7
5 Lenton,Alfred Leicester 0 ½ ½ ½
&;
1 0 1 1 ½ 1 1 7
6 Tylor,Theodore Henry Oxford 0 1 0 1 0
&;
0 1 0 1 1 1 6
7 Abrahams,Gerald Liverpool 0 0 0 0 1 1
&;
0 1 0 ½ 1
8 Spencer,Edmund Liverpool ½ 0 ½ 0 0 0 1
&;
0 1 ½ 1
9 Davey,Stanley Clifford Ipswich 0 0 0 0 0 1 0 1
&;
1 ½ 1
10 Saunders,Harold London ½ ½ 0 1 ½ 0 1 0 0
&;
0 0
11 Cross,(Alfred) Rupert Neale Oxford 0 0 0 0 0 0 ½ ½ ½ 1
&;
1
12 Cole,Henry Holwell London ½ 0 1 0 0 0 0 0 0 1 0
&;

1935 British Ladies Chess Championship

1935 British Ladies Championship Resid. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12  Total 
1 Mrs Edith Mary Ann Michell Kingston-upon-Th
&;
½ 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 10½
2 Mrs Edith Martha Holloway London ½
&;
1 1 0 0 1 1 1 1 1 1
3 Mrs Agnes Bradley Stevenson London 0 0
&;
½ 1 1 1 1 0 1 1 1
4 Mrs Florence Frankland Thomson Glasgow 0 0 ½
&;
½ 1 1 ½ 1 1 1 1
5 Mrs Esme Hewetson Budge Kilmacolm 0 1 0 ½
&;
0 1 ½ ½ 1 1 ½ 6
6 Mrs B G Hollis Guernsey 0 1 0 0 1
&;
1 0 1 ½ 1 ½ 6
7 Miss Alice Elizabeth Hooke London 0 0 0 0 0 0
&;
1 1 1 1 1 5
8 Miss M Andrews London 0 0 0 ½ ½ 1 0
&;
0 1 1 ½
9 Miss Elsie Margaret Reid ‡ Leicester 0 0 1 0 ½ 0 0 1
&;
0 0 1
10 Mrs Edith St John Old Trafford 0 0 0 0 0 ½ 0 0 1
&;
1 1
11 Lady Muriel Ivy Scobell Mackereth Whaley Br. 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0
&;
1 2
12 Miss Emily Eliza Abraham Deal 0 0 0 0 ½ ½ 0 ½ 0 0 0
&;

‡ In 1936 married Alfred Lenton.

1935 Major Open

1935 BCF Major Open Resid. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12  Total 
1 Samuel Reshevsky USA
&;
1 0 1 1 1 1 1 1 1 1 1 10
2 (Jakob) Adolf Seitz Germany 0
&;
1 ½ 1 ½ ½ 1 1 1 1 1
3 Miss Vera Menchik London 1 0
&;
½ ½ 1 1 1 1 0 1 0 7
4 Adrián García Conde London 0 ½ ½
&;
0 0 1 1 ½ 1 1 1
5 Sammi Fajarowicz Germany 0 0 ½ 1
&;
1 ½ 1 0 ½ 1 1
6 Ernst Ludwig Klein Vienna 0 ½ 0 1 0
&;
0 0 1 1 1 1
7 Miss Sonja Graf Germany 0 ½ 0 0 ½ 1
&;
0 1 1 ½ ½ 5
8 Baruch H Wood Birmingham 0 0 0 0 0 1 1
&;
0 1 1 1 5
9 Alfred Joseph Butcher Wolverhampton 0 0 0 ½ 1 0 0 1
&;
½ 0 1 4
10 Lodewijk Prins Netherlands 0 0 1 0 ½ 0 0 0 ½
&;
1 1 4
11 Victor Ivanoff Luton 0 0 0 0 0 0 ½ 0 1 0
&;
1
12 Francis Ernest A Kitto Cambridge 0 0 1 0 0 0 ½ 0 0 0 0
&;

1935 Major Open Reserves (prizes £12, £9, £6, £3)

1935 Major Open Reserves Resid. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12  Total 
1 Harold Vincent Mallison Exeter
&;
½ ½ ½ 1 1 1 1 ½ 1 1 1 9
2 Charles Ambrose Scott Damant Boxmoor ½
&;
0 1 ½ 1 1 1 ½ 1 1 1
3 Douglas Ian Croker London ½ 1
&;
0 0 ½ 1 1 1 ½ 1 1
4 Stephen Harding Crockett London ½ 0 1
&;
0 1 0 ½ 1 1 1 1 7
5 William Henry Watts London 0 ½ 1 1
&;
½ 1 0 1 0 ½ 1
6 Ralph Lancelot Aldis Birmingham 0 0 ½ 0 ½
&;
½ 1 ½ 1 ½ 1
7 Ward Mayhew Parker Mitchell USA 0 0 0 1 0 ½
&;
1 1 0 1 1
8 W A Davidson Sidcup 0 0 0 ½ 1 0 0
&;
1 1 1 0
9 Alfred Eva Stockport ½ ½ 0 0 0 ½ 0 0
&;
1 1 1
10 Maurice Ellinger London 0 0 ½ 0 1 0 1 0 0
&;
½ 1 4
11 S D Ward Bury St Edmunds 0 0 0 0 ½ ½ 0 0 0 ½
&;
1
12 Arthur T Watson Brighton 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0
&;
1

First Class A (Prizes £10, £8, £6)

1935 BCF First Class A Resid. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12  Total 
1 Cecil George Butcher Birmingham
&;
1 1 0 1 1 1 1 1 1 1 1 10
2 Austen Lacey Homer Stourbridge 0
&;
½ ½ 1 ½ 0 1 1 1 1 1
3 John Frederick Keeble Norwich 0 ½
&;
0 0 1 1 1 1 1 1 1
4 Arthur Emerson Mercer London 1 ½ 1
&;
1 0 0 1 0 1 1 1
5 William Henderson London 0 0 1 0
&;
1 1 1 0 1 1 1 7
6 C H Taylor Wells 0 ½ 0 1 0
&;
1 ½ 1 1 0 1 6
7 Ernest Montgomery Jellie London 0 1 0 1 0 0
&;
½ 1 0 1 ½ 5
8 S A Osbourne Norwich 0 0 0 0 0 ½ ½
&;
1 1 ½ 1
9 Capt. Hugh Windsor F Heneage Brighton 0 0 0 1 1 0 0 0
&;
0 1 1 4
10 E E Shepherd Oxford 0 0 0 0 0 0 1 0 1
&;
1 ½
11 E Lake Norwich 0 0 0 0 0 1 0 ½ 0 0
&;
1
12 Ashley Cyril Vernieux Welwyn G City 0 0 0 0 0 0 ½ 0 0 ½ 0
&;
1

First Class B (Prizes £10, £8, £6)

1935 BCF First Class B Resid. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12  Total 
1 Herbert Arthur Melvin Southend
&;
1 ½ 1 1 ½ 1 1 1 1 1 1 10
2 Rev. Arthur Percival Lacy Hulbert Ludlow 0
&;
0 1 1 1 1 1 1 1 1 1 9
3 Arnold Cecil Keey Birmingham ½ 1
&;
0 1 1 1 ½ ½ 1 0 1
4 Edward Buddel Puckridge Bickley 0 0 1
&;
0 0 1 ½ 1 ½ 1 1 6
5 Patrick Humphrey Sullivan Dartford 0 0 0 1
&;
1 ½ 0 1 1 1 0
6 G Fletcher Nottingham ½ 0 0 1 0
&;
0 1 ½ ½ 1 ½ 5
7 Miss Olga Menchik London 0 0 0 0 ½ 1
&;
½ ½ 1 ½ 1 5
8 John Alan Milton Osborn British Guiana 0 0 ½ ½ 1 0 ½
&;
1 0 0 1
9 E J Randall London 0 0 ½ 0 0 ½ ½ 0
&;
½ 1 1 4
10 Edward Victor Strugnell London 0 0 0 ½ 0 ½ 0 1 ½
&;
½ ½
11 W T Burges London 0 0 1 0 0 0 ½ 1 0 ½
&;
0 3
12 Rev. H C James Coventry 0 0 0 0 1 ½ 0 0 0 ½ 1
&;
3

Second Class (Prizes £6, £4, £2)

1935 BCF Second Class Resid. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12  Total 
1 R Harland Newcastle-upon-T
&;
1 0 1 1 1 ½ 1 1 1 1 1
2 William Courtney Dawes Cruttenden St Leonards 0
&;
0 ½ 1 ½ 1 1 1 1 1 1 8
3 Dr F M Kolisch Czechoslovakia 1 1
&;
1 0 0 ½ ½ 1 1 1 1 8
4 Rev. Wilfrid Benson Reading 0 ½ 0
&;
0 1 1 1 1 1 1 1
5 William Arthur Hardy Norwich 0 0 1 1
&;
1 1 0 1 1 0 1 7
6 Rev. E G Bevan Norwich 0 ½ 1 0 0
&;
0 1 1 1 1 1
7 F Cooper Stoke-on-Trent ½ 0 ½ 0 0 1
&;
½ 0 ½ 1 1 5
8 T H Acton London 0 0 ½ 0 1 0 ½
&;
½ 1 0 1
9 Miss M[ary] L[ouisa] Harrison ‡ Eastbourne 0 0 0 0 0 0 1 ½
&;
0 1 1
10 Herbert William Tidball Birmingham 0 0 0 0 0 0 ½ 0 1
&;
1 1
11 Frank Miles Argrave Tankerton 0 0 0 0 1 0 0 1 0 0
&;
0 2
12 Miss K Austin London 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1
&;
1

‡ a tentative identification of Miss M L Harrison (Eastbourne) based on finding someone fitting the description in the 1939 census.

Third Class (Division 1 - prizes £4, £2, £1)

1935 Third Class (Div 1) Resid. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  Total 
1 W A Aston Wolverhampton
&;
½ 1 1 1 1 ½ 1 ½ 1 1
2 Mrs Helen Muriel Cobbold London ½
&;
0 0 1 0 1 1 1 1 1
3 William H Reynolds Rugby 0 1
&;
½ 1 1 0 0 1 1 1
4 Horace Vibart Taitt British Guiana 0 1 ½
&;
0 ½ 1 ½ ½ 1 1 6
5 Miss Violet Hewetson Benson Reading 0 0 0 1
&;
½ 1 1 1 0 1
6 S R Tomkinson Liverpool 0 1 0 ½ ½
&;
½ ½ ½ 1 1
7 J E Coleman Grays ½ 0 1 0 0 ½
&;
1 1 1 0 5
8 Douglas Enty Budge Kilmacolm 0 0 1 ½ 0 ½ 0
&;
1 ½ ½ 4
9 J Francis St Leonards ½ 0 0 ½ 0 ½ 0 0
&;
½ 1 3
10 Miss Marian J McCombie London 0 0 0 0 1 0 0 ½ ½
&;
½
11 Mrs Melita Ida Elizabeth Seyd ‡ Oxted 0 0 0 0 0 0 1 ½ 0 ½
&;
2

‡ listed as "Mrs R Seyd" – I'm now sure this is Melita Ida Elizabeth Seyd (née Krohn, 1874-1959), married to Richard Ernest Nathaniel Joseph Seyd 1871-1952 - - she was Hon.Sec. of the Women's Suffrage Society in 1911. They lived in Oxted in the 1910s, Kensington in the 1930s and in Bexhill after the war - Mrs R Seyd became a regular player at Hastings CC.

Third Class (Division 2 - prizes £4, £2, £1)

1935 Third Class (Div 2) Resid. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12  Total 
1 (Alexander) Aird Thomson Glasgow
&;
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 11
2 Gene Veglio London 0
&;
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 10
3 Miss Dorothy Mary Dibley Australia 0 0
&;
1 1 1 1 1 1 1 1 1 9
4 Allan Martindale Wilmslow 0 0 0
&;
½ 1 1 1 1 1 1 1
5 Leonard Blanchflower Norwich 0 0 0 ½
&;
½ 1 1 1 1 1 1 7
6 Mrs Clara Margaret Macvean ‡ Bournemouth 0 0 0 0 ½
&;
0 1 0 1 1 1
7 Mrs Grace Lydia Mallison Exeter 0 0 0 0 0 1
&;
1 0 ½ 1 1
8 Hugh Gabriel Aldis Solihull 0 0 0 0 0 0 0
&;
1 1 1 1 4
9 Miss Edith Maud E J Goodacre Cheltenham 0 0 0 0 0 1 1 0
&;
0 1 1 4
10 A Trimnell London 0 0 0 0 0 0 ½ 0 1
&;
1 1
11 Mrs Charlotte Isabel Benson Reading 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
&;
1 1
12 Mrs F Simpson Brighton 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
&;
0

‡ The crosstable in BCM read "Mrs G MacVean" but the "g2 is a typo.

A photo of John Alan Milton Osborn, who scored 4½/11 in First Class B, may be found on my blog here.


File updated

Date Notes
14 October 2015 Original upload
14 October 2015 three games from subsidiary events, submitted by Brian Denman, for which many thanks.
15 October 2015 Five more complete games from the Championship, plus three more from the subsidiary events, many thanks to Gerard Killoran.
19 April 2018 Added the game Spencer-Lenton (Rd 5) - thanks to Alan Smith.
26 April 2018 Five game scores contributed by Eduardo Bauza: Tylor-Michell (Rd 3), Michell-Golombek (Rd 8), and three games from subsidiary events: Heneage-Keeble (First Class A, Rd 8), Osborn-Sullivan (First Class B, Rd 8), Kolisch-Tidball (Second Class). Many thanks to Eduardo Bauza. I have now added crosstables for all sections, and provided a link to a photo of J A M Osborn (British Guiana) on my blog.
26 April 2018 I have found and added more games from the subsidiary sections: Fajarowicz-Klein (Major Open, Rd 3), B.H.Wood-Prins (Major Open, Rd 4), Mallison-Ellinger (Major Reservies).
5 March 2019 Two games added: Michell-Reid (Round 7, Ladies Championship); and Lacy Hulbert - Randall (First Class B). Many thanks to Brian Denman.
30 May 2019 Added the part-game Menchik-Seitz (0-1, Major Open, Rd 6); plus two semi-complete games and one part-game from First-Class B (Lacy Hulbert-James, Lacy Hulbert-Puckridge & Sullivan-Lacy Hulbert)